The Instant View Editor uses a three-column layout, so you really want to use it on a desktop screen that's wide enough. Sorry for the inconvenience.

Back to the main page »

Original

Preview

Link Preview

Issue #123

این مقاله بدون اطلاع از چند و چون آزمون MoCA یا Montreal Cognitive Assessment نوشته است و حاوی اطلاعات نادرست در مورد این آزمون می باشد.
نویسنده چند سوال به صورت چهار جوابی را به عنوان آزمون MoCA معرفی کرده است که نشان دهنده عدم اطلاع ایشان از این آزمون می باشد. لطفا یک جستجوی ساده اینترنتی انجام دهید که متوجه شوید این آزمون چیست و چگونه انجام می شود . MoCA وب سایت رسمی دارد و نمونه آزمون هایش به صورت فایل pdf موجود است . که به سادگی در دسترس است و تفاوت های بسیاری با آنچه که شما به عنوان این آزمون معرفی کرده اید دارد.
اولا این آزمون با تست هایی که برای IQ وجود دارد متفاوت است چون هدف متفاوتی را دنبال می کند. هدف آن سنجش توانایی های شناختی مانند حافظه کوتاه مدت ، تمرکز و قابلیت حل مساله و ...است. در حقیقت به پزشک این امکان را می دهد تا در یابد کدام یک از این توانایی های بیمار دچار اختلال شده ، مثلا در مورد آسیب های مغزی یا دمانشیا و ...
آزمون برای آن طراحی شده که میزان سلامت توانایی های شناختی را بسنجد . اگر فردی ۳۰-۲۶ امتیاز بیاورد یعنی سالم است و این به معنای نابغه بودن او نیست! فقط نشان می دهد اختلال شناختی ندارد. یعنی یک فرد نرمال و سالم است و نیاز به درمان خاصی ندارد ولو اینکه نابغه نباشد.
آزمون شامل ۵ سوال تستی نیست بلکه به صورت یک مصاحبه انجام می شود . از آزمون شونده می خواهند تصویر یک ساعت که مثلا ساعت یازده و ده دقیقه است را بکشد نه اینکه شماتیکی از یک ساعت به او نشان دهند و از بخواهند زمانی را که ساعت نشان می دهد را از میان چهار پاسخ پیدا کند!
پزشک تعدادی کلمه می خواند ، آزمون شونده باید به خاطر بسپارد ، و آنها را تکرار کند به او گفته می شود که در پایان تست دوباره این کلمات از ‌پرسیده خواهد شد و باید آنها را به خاطر بیاورد. نه اینکه اولین سوال چهارجوابی در چه مورد بوده! اصولا آزمون به صورت چهارجوابی نیست!
من دیگر وارد جزییات نمی شوم هم وب سایت خود MoCA هست و هم گزارش CNN که در مورد آزمونی که آقای ترامپ در آن شرکت کرده و اظهار نظر پزشکی که این آزمون را انجام داده- توضیح داده است. و نشان می دهد آنچه که شما در این جا عنوان کردید چقدر دور از واقعیت است!
می بخشید این حرف را می زنم یکی از تفریح های ما تو ایران این شده که به وب سایت شما مراجعه کنیم و “گاف” های شما راکه - مدتی هست خیلی زیاد شده - پیدا کنیم و برای خندیدن بگذاریم تو شبکه های اجتماعی
چه از آن ترجمه های هم زمان سیاوش اردلان! که stand up comedy اجرا می‌کرد به جای ترجمه کردن! یا مصاحبه های فرنازقاضی زاده !!! که اساسا جوکه... 😂
شما اگر با ترامپ مشکل دارید بحث جدایی است ولی چرا آزمون MoCA را تغییر ماهیت می دهید؟!
الان طوری شده که من هر خبر/ مطلبی را که منبع آن بی بی سی است ، اول در موردش search می کنم تا مطمئن بشوم که خبرگزاری دیگری این خبر را منتشر کرده یا نه؟ چون قابل اعتماد نیست!
Declined by admin
Type of issue
Submitted via the Previews bot
Reported
Jan 19, 2018